İçeriğe geç

ÇAKRALAR

Kanın vücudumuzda dolaştığı gibi, enerji de enerji bedenimizde dolaşır. İşte bu enerjinin istasyonları çakralardır. Enerji bu istasyonlarda kendi düzeneklerine göre çark gibi dönerler. Bu görünmez enerji, bizi sağlıklı ve canlı tutan hayati bir yaşam gücüdür. Çakralarımız uyumlu dönmediğinde de enerji akışları da sekteye uğruyor.

İnsan vücudundaki fiziksel veya ruhsal enerji noktaları olan çakralar, omurganın tabanından yani kuyruk sokumunun alt bölgesinden başlar ve başın tepesine kadar uzanır. Her çakranın kendi titreşim frekansı, rengi vardır ve özel fonksiyonları yönetir. Şimdi kısaca vücudumuzdaki 7 temel büyük çakrayı ve enerji akışını dengelemek için yapabileceklerimizi aktaracağız.

KÖK (MADDİYAT): Enerji akışının yönü yeryüzüne doğru ve rengi kırmızıdır. Kuyruk sokumunun tam ucundadır, bizi toprak anaya bağlar. İlkel iç güdülerimiz, dünyevi işlerimiz, hayatta kalma, güvenlik, hızlı değişimlere uyum sağlamak, hayattaki haklarımızı sahiplenmek ve finansal konular  müdürüdür. Verimli çalışmadığında; kabızlık, kıtlık, mesane yolları, duygusal olarak finansal ihtiyaçlarımızın yetersiz olduğu kaygısı ve güvensizliği yaşarız.

SAKRAL (LİBİDO): Rengi turuncu olup göbek deliğimizin iki parmak altındadır. Alt karnınız, böbrekleriniz, mesaneniz, dolaşım sisteminiz, üreme organlarınız ve bezlerinizle ilişkilidir. Burada tüm duygu ve sezgilerimiz enerjik bir biçimde yaşar, hayatın size sunduğu şeylerden zevk almak, gururumuz, ne şekilde sevildiğimizin ve sevilmediğimizin bilgisi, iştahımız ve cinselliğimiz de buradadır. Bu çakra ile ilgili sorunlar, kilo alma, idrar yolu enfeksiyonları, bel ağrısı ve iktidarsızlık gibi ilişkili organlarla problemler getirir.

SOLAR PLEKSUS (GÜÇ BENİMLE):  Sarı renginde ve Göbek deliğimizin üç parmak yukarısındadır. Sindirim sisteminiz, kaslarınız, pankreasınız, kendine güven, hayatı kontrol etme yeteneği, ifade yeteneği, kişisel güç, kahkaha, empati, neşe ve öfke duyguları bu merkezle ilgilidir. Bu çakra ile ilgili sorunlar, Enerji eksikliği, kararsızlık, öfke, hayal kırıklığı, depresyon,  kontrölcülük, empati yoksunluğu ve şişmiş ego veya bir mağduriyet duygusu olarak ortaya çıkabilir.

KALP ÇAKRASI (SEVGİ) : Göğüs kafesimizin ortasında kalbimizin yanındadır ve rengi yeşil/pembedir. Akciğerlerimiz, kalbimiz, kollarımız, birlik bilinci, kendini sevme, huzur, insanları olduğu gibi kabul etme onları sevebilme yetisi ve başkalarına bağlanma yeteneğimizi de temsil eder. Bu çakra ile ilgili sorunlar kalp problemleri, astım ve kilo sorunları, bencillik, kendini yalnız güvensiz hissetme, ilişki sorunları ve yanlış aşk seçimleri olarak ortaya çıkar.

 BOĞAZ (İFADE): Boğazımızın vücudumuzla birleştiği yerdedir. Mavi renklidir.  İfade, iletişim kurma becerisi, yaratıcılık, yargılama çakrasıdır. Bu çakra dengeli olduğunda: Sevgiyle şefkatle iyilikle konuşma, dinleme, kendine güven duyma. Şifalanma denge, dönüşüm ve arınma hissimiz olur. Bu çakra tıkandığında ise; ses ve boğaz problemleri, dişler, diş etleri, ağız bölgesini çevreleyen problemler, kendi grubumuza ya da çevremize ve fikirlerimize tıkılıp kalma sorunları yaşarız.

ÜÇÜNCÜ GÖZ (SEZGİ): İki kaşın ortasından bir iki parmak yukarıda olup mavi-mor karışımı renktedir. Sezgiler, öz farkındalık,  düşünce sağlığı, hayal gücü, bilgelik ve düşünme ve karar verme yeteneği ile ilişkilidir. Herkesle ve her şeyle ilişkimizi burada kurarız ve ebedi varlıklar olduğumuzun farkına varırız. Burası, içimizdeki kutsallığın merkezidir. Gerçeği burada duyumsar, işleme geçirdikten sonra gerçekliğimizi oluştururuz. Bu çakra, zihninizi maddi dünya ve 5 duyuların ötesindeki bilgilere açar. Bu çakra sorunları: Gerçeği dinlememe, manevi eksikliği, hayal gücü yoksunluğu, öngörü eksikliği, hafıza, depresyon ve basiretsizlik gibi problemler olarak ortaya çıkabilir.   getirir.

TAÇ (RUHANİYET) : Bebekken bıngıldağımızın olduğu yerde, kafamızın tepe noktasında, gökyüzüne doğru uzanan bir enerji sütunudur. Rengi menekşe rengi/beyazımsı altın sarısı gibi renktedirr. Bu çakra edebi gerçek, ruhsal olgunluk, yüksek benlikle ilişkilidir. Bize mutluluk, sağlık ve bilgelik getiren bu çakra Tanrı’ya, İlahi Aşka ve kişisel kadere olan  bağlılık merkezinizdir. Taç çakranın dengeli çalışması hayat amacını bulmak ve ona uygun yaşamakla ilişkilidir. Bu çakra sorunlarında benliksiz duruma ulaşma, yaşamın anlamsızlıklar silsilesi olarak görülmesi, ruhaniyatın ve maneviyatın reddi, maddiyata aşırı düşkünlük, şüphecilik, inatçılık, psikolojik problemler görülür.

 

Çakra dengeleme birleşik kaplar yasasına göre işler:

Ben ve biz dengeleniyor (3. ve 4. Çakra)

Düşündüklerimiz ve ifade ettiklerimiz dengeleniyor (2. Ve 5. Çakra)

Maddiyat ve maneviyatımız dengeleniyor (1. Ve 6. Çakra)

 

Hayatınızdaki enerji akışını dengelemenin yollarından biridir çakra çalışmaları. Tabii ki özgür irademiz ve seçimlerimiz ile hayatımızı şekillendirmeye devam ediyoruz.

Kendi yaşam sürelerimiz içinde sahip olduğumuz fiziksel, duygusal ve ruhsal özelliklerimizin çocuklarımıza ve onların çocuklarına geçtiğini de hatırlamakta fayda var. Eğer bu size inanması güç geliyorsa sadece vücudunuzun her sekiz ayda bir hücre yenilenmesi ile kendini yeniden ve yeniden ürettiğini aklınıza getirin.

Şifayı almak üzere geldiğiniz günlerde buluşmak temennisiyle.

 

Ayfer ÖZDEMİR

Bir cevap yazın