İçeriğe geç

ÇOCUKLARDA OYUN TERAPİSİ

Ayfer ÖZDEMİR - Yaşam Fısıltısı

Oyun Nedir ?

Oyun, yaşamla birlikte var olan;  gücünü ve  etkisini yaşamdan alan bir olgudur. Çocukların en ciddi uğraşıdır. Oyun, yaşama sevincinin dışa vurulmasıdır. En doğal öğrenme ortamıdır. Çünkü oyun, çocuğun duyduklarını, gördüklerini sınayıp; denediği, öğrendiklerini pekiştirdiği bir deney alanıdır. Çocuğun yaratma ortamıdır. Çocuğun özgürlüğüdür. Oynayan çocuk kendi iç dünyasındadır, o dünyaya kendisi egemendir, kuralları kendisi koyar ve kendisi bozar. Çocuğun en rahat konuşma dilidir. Hayatı anlamlandırdığı, kendi rolünü sergilediği özgür alanıdır. Çocuk için oyun, her şeydir. Sonu düşünülmeyen, gönüllülük esasına dayanan, dışsal baskılar ve zorlamalardan uzak olan yaşamsal etkinliktir.

Oyun terapisi nedir?

Çocuklar yaşadıkları korkular, problemler ve travmalar konusunda kendilerini, yetişkinler gibi konuşarak ifade edemezler.  Çocukların kelimeler yerine oyun ve oyuncaklarla kendilerini ve ihtiyaçlarını ifade edebilme, kendilerini doğal yollarla dışa vurması sağlama temeli üzerine kurulu terapi türüdür. Böylece, tıpkı yetişkinlerin terapi sırasında problemlerini konuşarak anlattığı gibi, çocukların da kendilerini oyunlar yoluyla ifade etmeleri, desteklenmeleri ve oyunla yeniden bakış açılarının düzenlenmesi amaçlanır. Bilinçaltı kayıtlarının 6 yaşına kadar kalıpsal tanımlarını oturttuğu göz önüne alındığında, bu terapinin çocuğun öz varlığına, mutlu çocukluk dönemine ve yetişkin birey olarak yaşayacağı geleceğine sağlayacağı muhteşem yatırımı hayal edebilirsiniz. Zira bugün yetişkinlerin yaşadığı sorunların temelinde, çocukluk kayıtları olan bilinçaltı kayıtları, algı ve tanımları yer alır. Çocuklarınızı daha iyi anlamak, kişisel becerilerini dikkate alarak yönlendirmek ve onlarla ilişkinizi geliştirmek için yenilikçi bakış açısıdır Oyun Terapisi.

Oyun terapisi eğitimi ne işe yarar? Ve süresi ne kadardır?

Çocukların zihinsel ve sosyal becerilerini geliştirir, duygu ve düşüncelerini ifade etmelerini sağlar. Çocuklar kendilerine güvenmeyi, iş birliği yapmayı, saygı duymayı, sorumluluk almayı ve bu sorumlulukları yerine getirmeyi öğrenirler. Problemlerine çözüm bulmayı, duygularını tanımlamayı ve olumsuz duygularla başa çıkmayı, korkularıyla mücadele etmeyi öğrenirler. Oyunun içerik ve senaryosu, hangi oyuncakla oynanacağı gibi durumlar tamamen çocuğun isteğine bırakılır. Çocuk bu şekilde, duygusal sorununa en uygun oyuncakları kendisi seçmiş olur.

Çocuğun geçmişte ve bugün yaşadığı durumlara ve travmalara yönelik olarak farklılık gösterir. En önemli faktörler, çocuğun gelişimsel olarak hangi dönemde olduğu ve herhangi bir travma söz konusuysa bunu kaç yaşında yaşadığıdır. Yaşanılan olaydan sonra terapiye ne kadar erken başlanırsa o kadar çabuk sonuç alınıyor ve terapi süresi bir o kadar kısa oluyor.  Genel olarak oyun terapileri haftada bir sıklıkla 45 dakika süreyle yapılıyor. Seansların ne kadar süreceği çocuğun gelişimine bağlı olmakla beraber, en kısa süren oyun terapisi 12 seanstır.

Oyun terapisi hangi problemleri çözebilir?

Boşanma sonrası adaptasyon zorlukları, Kardeş kıskançlığı, Travmalar ve İstismar (fiziksel, duygusal, cinsel), Uyku Bozukluğu, Kaygılar ve Korkular (fobiler ve tikler), Konuşma Bozukluğu ve Seçici Dilsizlik (sessizlik), Ailevi yaşantıdaki değişiklikler (ölüm, taşınma vb.), Evlatlık alınma ve edinilme durumları, Okula başlama ve uyum sorunları (davranışsal problemler), Ders çalışma ve Okuma Problemleri, Kronik sağlık problemleri şeklinde sıralanabilir.

Filial oyun terapisi nedir ve ne işe yarar?

Anne ve babanın çocukla arasında olan iletişimi güçlendirmek, çocuğunun psikolojik gelişimini anlamalarını sağlamak, ebeveynlerin ve çocukların sorunlarla başa çıkma ve problem çözme becerilerini arttırmak, sorunları ortadan kaldırmak amacını güden Filial Terapi için anne, baba ve çocuk arasındaki ilişkiyle ilgili olan, oyun ve aile terapisinin birleştiği bir psiko-eğitim şekli diyebiliriz. Ayrıca oyun terapisti, ebeveynlere terapi zamanları dışında çocuklarına uygulayabilecekleri tavsiyelerde bulunur.

Çocuğunuza Kulak Verin! Kendi Kurallarınızı Dayatmayın!

AYFER ÖZDEMİR

Uluslararası Nlp ve Profesyonel Yaşam Koçu

Bilinçaltı ve Kişisel Gelişim Uzmanı

Resim Analizi ve  Terapisti

 

Bir cevap yazın