İçeriğe geç

EVDEKİ MUTLULUK

İnsanın karnı doyduktan sonra gelen en temel ihtiyacı güvenliktir. Bu da başının üzerinde bir çatı ve tehlikeden uzak barınacağı bir evdir. Servet ödeyerek bir ev satın almak mümkündür ancak bir evi yuva yapan içindekilerin birbirleriyle olan ilişkileri ve aralarındaki yarattıkları sevgi ortamıdır.

“Sevginin ve kahkahanın hakim olduğu masada yenen kuru ekmek, sevgisizlik ve nefretin hakim olduğu ziyafet masasından daha değerlidir” sözünü pusulanız yapmanızı tavsiye ederim.  Bu sözü rotamız belirleyerek sizlere evinizde bu konuda katkı sağlayacak  bazı düzen önerilerini paylaşmak isterim.

Yemek odanıza özen gösterin: Ailenizin bütün üyelerinin yemek saatinde aynı masa etrafında toplanmasına gayret edin. Sofrada olumsuz duygu yaşatacak konuları açmaktan kaçının. Yemeklerin neşeli ve eğlenceli geçmesini amaçlayın. Çocuklar büyüdüğünde, yaşadıkları olumlu duyguları hatırlamalarına imkan verecek atmosferi oluşturun.

TV ekranlarınızın sayısını azaltın: Mümkünse bu sayıyı bire indirin ve özellikle çocukların odasından televizyonu çıkartın. Yapılan çok sayıda araştırma TV’nin çocukların zihinsel gelişimine engel olduğunu, onu pasifleştirdiğini ve kilo almasına yol açtığını ortaya koymuştur.

Başarılarınızı  yansıtan bir köşe oluşturun: Hayatınızdaki önemli başarılarınızı size hatırlatan resim, belge, ödül ve objelerden oluşan bir köşe oluşturun. Burada kendi düğün ve çocuklarınızın belirli yaşlardaki resimlerinin yanı sıra, büyük anne ve babanızın, değer verdiğiniz bir hocanız veya yöneticiniz gibi hayatınızda önemli rol oynamış insanların da resimlerine yer verebilirsiniz. Böyle bir köşenin önünden geçmek ve eve gelen misafirlerle bu anıları paylaşmak hem sizin kendinizi değerli hissetmenize hem de hayatınıza katkı yapan insanlara duyduğunuz şükran duygularını hatırlamanıza neden olur.

Evinize mümkün olduğu kadar güneş ışığı sokun:  Evinizin Güneş ışığı alması önemlidir, endorfin düzeyini yükseltir. Birkaç dakika güneşte durmanın sağladığı D vitamini, litrelerce süt içmeye eşittir.

Yatak odanızı uykuya göre düzenleyin:  Yetersiz uyku, hücre çekirdeğindeki telomerlerde geri dönüşü olmayan yıkım yapar ve bu hızlı yaşlanmaya yol açar.  Bu nedenle yatak odasının, sadece sağlıklı bir uykuya imkan verecek şekilde düzenlenmesi önem taşır. Bunun için yatak odanıza televizyon koymayın. Parlak ışık veren bir saat varsa bunu mat ışık veren bir saatle değiştirin. Yatak odanızın karanlık ve serin olmasını sağlayın.

Evinizi farklı renklerle boyayın: Klasik anlayışın dışına çıkın. Bunun için evinizi beyaz, gri, bej ve pembenin açık tonlarına boyamaktan vazgeçin. Evinizdeki bazı odalarda duygu durumunuza göre birkaç yılda bir veya ihtiyaç duydukça sarı, mavi, yeşil, kırmızı gibi kendini hissettiren renkler kullanın.

Evdeki mutluluk, içinde geçirdiğimiz zamanı nasıl değerlendirdiğimizle birlikte, kendimizi daha iyi hissettirecek değişikler için ne kadar emek harcadığımızla bağlantılıdır. Bu da, evin fiziksel özelliklerinin ötesine geçmeyi başaran ve yaşadığımız yerle olumlu duygu bağı kurmamıza neden olan içsel bir yolculuğun yansımasıdır.

Özetle evdeki mutluluk daha çok içinde yaşayanların inşa edebileceği bir yaşam biçiminin ürünüdür.

AYFER ÖZDEMİR

Bir cevap yazın