İçeriğe geç

Bilinçaltı

Bilinçaltı - Ayfer ÖZDEMİR ile Yaşam Fısıltısı

Bilinçaltı

İnsanın toplam davranışı içinde bilinç %5, bilinçaltı % 95’dir. Aslında bütün insanlar otomatik pilot gibidir. Bilinçaltı anne karnından itibaren şekillenmeye başlar. Bilinçaltının hedefi, hayatta ve güvende tutmaktır. 

Düşünmeden yaptığımız her şey bilinçaltı tarafından yapılır. Bilinçaltı en iyi uykuda çalışır.

Düşünerek yaptığınız her şey için, bilinç devrededir. Bilinç akıl demektir. 

Bilinçten herhangi bir komut gelmediği sürece tüm davranışlarımızı bilinçaltı yönetir. Çok hızlı çalışır, çünkü sinir sistemiyle çalışır. Genelde bütün duygularımız alışkanlıklarımız, yaşamış olduğumuz her türlü duygusal deneyim bilinçaltı yoluyla kaydedilir. Bilinçaltı, uyurken bile çalışan eşsiz bir sistemdir.

Bilinçaltımız yaşadığımız bütün anıları kaydeder. Anne rahmine düştüğümüz andan itibaren, önemli- önemsiz, zararlı-zararsız hiç fark etmeden yaşadığımız her anı kayıt altına alır. Yaşam sırasında tüm bu kaydedilenlere anlam yüklenir, bu anlam kişinin davranışlarına ve tepkilerine dönüşür.

Biz unutsak bile bilinçaltı unutmaz. Mesela yaz aylarında sevdiği birini kaybetmiş kişi yaşadığı acı ile yaz ayını birbirine bağlayarak ilişki kurar ve depresyona girer. Hep bu ayda kendini mutsuz hisseder gibi.

Bilinçaltı davranışlarımız yaşadığımız tüm duyguların kaynağıdır. Bütün davranışların altında duygu vardır. Yaşadığımız olaylar ve duygular arasında bilinçaltı sıkı bir bağ kurar.

Bilinçaltınıza ne verirseniz onu alırsınız. Bilinçaltınızda nasıl bir algı varsa, davranışlarınız da bu algılara göre değişir. Yaşamımızdaki iyi, kötü ve günlük alışkanlıklarımızın kontrolü bilinçaltına aittir .

Bilinçaltı değişim ve yeniliği sevmez. Geçmişte yaşanılan hiçbir şeyi değiştirmeyi sevmez. Geçmişteki, olaylara verdiği tepkileri, yeni olay ve durumlara yapıştırır.

Bilinçaltı Temizliği

Bilinçaltı temizliği, bilinçaltında depo edilmiş olan yanlış inançları, algıları, tanımlamaları tam tersiyle yeniden tanımlamaktır.

Bilinçaltı temizliği ile herhangi bir kötü anıyı, bilinçaltından silmek veya temizlemek diye bir şey yoktur. Sadece algı değiştirebilir, yeni kayıtlarla veya eski kaydın revize edilmesiyle davranış ve duygu değişikliği oluşturulabilir.

Yıllar içinde biriken olumsuz duyguları, kötü duyguları, aşırı korku, aşırı öfke, yalnızlık, suçluluk, değersizlik, güvensizlik duygusu gibi olumsuz duyguların boşaltılmasına ve yerine, değer, güven gibi olumlu ve dengeli duyguların yerleştirilmesi aşamasına bilinçaltı temizliği diyoruz.

Randevu alın

Tüm hizmetlerimizden rahatça faydalanmak için randevu alın...

Pazartesi ‘den Cumartesi ‘ye her gün, saat 09:00 ‘dan 19:00’a kadar destek istediğiniz her konuda sizlerleyim. Randevunuzu alarak, beklemeden, ofisimizin rahat ortamında görüşmek üzere sizleri bekliyor olacağım.

E-Posta Bültenimize Katılın

Her hafta yüzlerce üyemiz, ufkunu genişleten yazılar ile buluşuyor. E-Posta bültenimize kayıt olun, yazılarımız size de ulaşsın.

İLETİŞİM

YASAL UYARI

Yaşam Fısıltısı’nda  verilen tüm hizmetlerin ve düzenlenen gelişim programlarının hiçbiri tanı ve tedavi amaçlı değildir. Site içerisinde yer alan bilgiler ziyaretçileri bilgilendirmek amaçlı olup, verilen bilgiler hiçbir şekilde başka amaçlar için kullanılamaz. Çalışmalarımızdan tamamen sağlıklı bireyler yararlanabilmektedir. Tanı ve tedavi uzman ve doktorlar tarafından yapılması gereken son derece ciddi bir işlemdir. Tüm hastalıklarınız, psikolojik tanı ve tedavi gerektiren sorunlar için lütfen ilgili hekim & uzmanlara danışınız.