İçeriğe geç

Resim Analizi

Resim Analizi - Ayfer ÖZDEMİR ile Yaşam Fısıltısı

Resim Analizi

Gün içerisinde birçok kelime kullanabiliriz. Bu kelimeler ansızın ya da düşünerek seçilmiş kelimeler olabilir. Bazen kelimeler susar. Kelimelerin sustuğu anda kendimizi ifade etmek için farklı yollar arayabiliriz.

Çocuklar ise kendilerini bazen kelimeler ansızın çıksa da ya da düşünerek kelimeleri seçse de kendilerini tam olarak ifade edemeyebilir. Çevresindekileri nasıl algıladığını, ona nasıl davrandığını ya da renklerin anlamlarını bilerek seçemeyebilir. Bu yüzden çocuklarla iletişim kurmanın yollarını yaratıcı bir şekilde düşünmemiz gerekmektedir. Çocuklarla iletişim kurabileceğimiz birçok yolun içerisinde resim de yer almaktadır.

Resim, çocukların  iç dünyasının ifade biçimi ve zihinsel yapısının yansımasıdır. Çocuklar kendilerini yetişkinler gibi ifade edemezler, bu nedenle de onlarla iletişim kurmanın yollarından biri de resimdir. Onların yaptığı resimler, biz yetişkinler için bir nevi iletişim kurma yöntemidir.

Resimler analiz edildikleri takdirde çizen çocuk hakkında ayrıntılı bilgi verir..Çocuk çoğu zaman çizdiği resimle annesine olan sevgisini anlatırken, çoğu zamansa babasından kendisine sarılmasını beklediğini söyler. Kimi zaman şiddet gören ya da azarlanan ama bunu kimseye anlatamayan çocukların resimleri birçok mesaj içermektedir.

Çocuklar çizdikleri resimler ile dünyayı nasıl algıladıklarını bizlere yansıtmanın yanı sıra gelişimsel dönemleri hakkında de bizlere bilgi vermektedir. Çocuğun fiziksel, bilişsel, duygusal gelişimleri dair; dünyayı nasıl algıladıklarına dair; çevrenin onlar üzerindeki etkisine dair ipuçları vermektedir.

Boşanmalarda, travmalarda, üzüldükleri ya da kızdıkları noktalarda iletişim kurulamadığında bu yöntem çocuklar için eğlenceli, yetişkinler için ise bilgi verici olmaktadır. 4 yaş ve sonrası bu terapiye dahil olunabilir.

Resim analizi, günümüzde çocuklarda yaygın olarak kullanılmanın yanı sıra yetişkinlerde kullanılabilmektedir.

Randevu alın

Tüm hizmetlerimizden rahatça faydalanmak için randevu alın...

Pazartesi ‘den Cumartesi ‘ye her gün, saat 09:00 ‘dan 19:00’a kadar destek istediğiniz her konuda sizlerleyim. Randevunuzu alarak, beklemeden, ofisimizin rahat ortamında görüşmek üzere sizleri bekliyor olacağım.

E-Posta Bültenimize Katılın

Her hafta yüzlerce üyemiz, ufkunu genişleten yazılar ile buluşuyor. E-Posta bültenimize kayıt olun, yazılarımız size de ulaşsın.

İLETİŞİM

YASAL UYARI

Yaşam Fısıltısı’nda  verilen tüm hizmetlerin ve düzenlenen gelişim programlarının hiçbiri tanı ve tedavi amaçlı değildir. Site içerisinde yer alan bilgiler ziyaretçileri bilgilendirmek amaçlı olup, verilen bilgiler hiçbir şekilde başka amaçlar için kullanılamaz. Çalışmalarımızdan tamamen sağlıklı bireyler yararlanabilmektedir. Tanı ve tedavi uzman ve doktorlar tarafından yapılması gereken son derece ciddi bir işlemdir. Tüm hastalıklarınız, psikolojik tanı ve tedavi gerektiren sorunlar için lütfen ilgili hekim & uzmanlara danışınız.