İçeriğe geç

KEDERİNDEKİ ŞİFA

Yaşantımız boyunca hayat bizim zayıf yanlarımızı güçlendirmek üzere imtihanlar göndermeye devam eder ve edecektir. Zira yolculuğumuzdaki amaç öğrenme yani bilinmeyeni bilinir kılmadır.

Bunun için önce sorunun sistem tarafından hayatımıza yüklenişi,  bunu oku-anla-çöz dercesine elimize verilişi sonra da çözümünün tarafımızdan bulunması. Sorun’ la enine-boyuna, sıkı-fıkı bir tanışma ve harmanlanma evresinden sonra geriye bu samimiyeti kökten koparmaya geliyor. Önce virüse bulaş, sonra aşıyı bul dercesine keder içinde, zehir içinde saklı şifayı buluyoruz.

Yaşantılarımız açısından sınavı geçişimiz bize bilinç yükselmesi olarak dahil oluyor. Diğer bir deyişle bir üst bilinç seviyesine taşınıyoruz. Her sınıfın sınavları ve ölçütleri farklı olduğu gibi, ödülleri de ödül karşısında yaşadığımız doyumları da bir o kadar lezzetli oluyor. İlkokula başlayan çocuğun sürekli yükselerek üniversiteye doğru yol almasına benzer bir durum. Her sınıfta çocuğun algısı, bilinci, tutum ve davranışlarının gelişmesine benzer bir durum bilinç yükselmesi. Ve ne kadar okumak ilerlemek istediğiniz de size bağlı. İsterseniz sınıfta kalma hakkınız da var tabi.

Sınıfta kalma hakkınızı kullandığınızda aynı sınava defalarca tabi tutulmayı da göze almış bu anlaşmayı kabul etmiş oluyorsunuz, bunu da hatırlatmış olayım.  Yani sınavdan kaçışımız yok. Hatırlarsanız derslerimiz için yardımcı kitaplar vardı. Onlara önceden çalışıp hem dersi kolay atlatmak hem de sınavdan yüksek notu rahatlıkla almak imkanı oluyordu. Bu sistem hiç değişmedi aslında. Dersine vaktinden önce  çalışan da, yardımcı kitaplarla işlerini kolaylaştıran da sınav stresi yapmadan kaygılanmadan tek seferde geçmeyi başarıyor hala.

Nasıl mı? Biz kendi zaafiyetlerimizi önceden fark edip, onları güçlendirme çalışmalarına başlar isek…  Yatan mutlu olmadan, okuma ve gelişmeye devam ederek, sürekli gelişim ve değişim göstererek, farkındalık çalışmalarımızı artırarak.

Herkes az veya çok kendi yumuşak karnını bilir ya da öğrenebilir. Korktuklarımızın ya da bizi aşağı çeken tökezlemememize sebebiyet veren konuların üzerine çözüm odaklı gittiğimizde  ve sınavdan ders alarak çıktığımız da o konuyla ilgili tekrar döngüsünden de kurtulmuş oluruz. Korku karşısına koyduğumuz fikir için yılmadan mücadele ettiğimiz zaman muvaffak oluyoruz.

Bu çalışmalar için profesyonel yardımlar almak ve süreklilik göstermek önemli bir ivme kazandırır bizlere bu yolda. Sonuç itibariyle Şifa, zehirin içinde saklı.

AYFER ÖZDEMİR

Uluslararası Nlp ve Profesyonel Yaşam Koçu

Bilinçaltı ve Kişisel Gelişim Uzmanı

Bireysel ve Aile Danışmanı

Bir cevap yazın