Kişisel Gelişim - Ayfer ÖZDEMİR - Yaşam Fısıltısı

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim en sade şekilde kişinin kendini yetiştirmesi ve bilinçli olarak yaptığı, kendisini daha iyiye götürmek için gerçekleştirdiği pozitif çabalar bütünüdür diyebiliriz. Tıpkı bir ustanın çırağını yetiştirmesi gibi, insan da yetenekleri ve karakteristik özellikleri doğrultusunda var olan potansiyelini ortaya çıkartabilir ve içindeki çırağı zamanla ustaya dönüştürebilir. Yani kişisel gelişim demek aslında kendi kendimizin öğretmeni olmak demek!

Aşamaları aşağıdaki gibidir:

Kendini Bilme :

Kendinizi bilmeniz, kendinizi daha iyi anlamanıza, ihtiyaçlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmenize ve daha fazlasını başarmak isteyip istemediğinize karar vermenize yardımcı olmaktadır. Başarının anahtarı, kazançları ve kayıpları analiz etmek için önce kendinizi kendinizle karşılaştırmaktır. Zayıf noktalarınızı bilirseniz, onların üzerinde çalışabilir ve iyileştirebilirsiniz.

Kabullenme :

Zayıf olan yönlerinizi bildikten sonra onları kabul etmeye gönüllü olmalısınız. Sonuçta, hiç kimse mükemmel değildir ve kendinizi olduğunuz hal için suçlamaya, yargılamaya gerek yoktur. Bu çalışma kendinize değer vermenize ve kucaklamanıza yardımcı olur.

Değişme / Değişim:

Bilgi, beceri ve görüşlerinizi geliştirerek, bakış açınıza esneklik katarak,  hayatınızı daha iyi yönde değiştirmeyi düşünmeye başlamanızla, değişmenin ilk adımı atılmış olur.

Potansiyelinize Ulaşmak:

Kişisel gelişim, şüphelerinize ve korkularınıza karşı mücadele etmeyi gerektirir. Ayrıca istikrar ve süreklilik ister. Alışkanlıklarımız olan konfor alanınızdan çıktığınızda potansiyelinize ulaşırsınız.

Kişisel Gelişim / Kişisel Büyüme :

Bu aşamanın sonu yoktur, ulaşmak için gökyüzü limittir. Kişinin talebine bağlı olarak, özel bir hedefe ulaşmayı planlamakla beraber, isteyenler için de süreklilik içinde genişleme büyüme çalışmaları planlanır.

Her insan farklı bir beklentiyle, farklı bir motivasyonla yola çıkar. Kimileri bu yolda dümdüz ilerler, kimileri dönemeçli yollardan geçer. Yılmadan, vazgeçmeden devam eden herkes sonunda amacına ulaşır. Kişisel gelişim hayatın bir aşaması değil, bir yaşayış biçimidir.

Hayatımızın sonuna dek devam eden bir süreçtir. Kişisel gelişim bir amaç değil, hayallerimize giden yolda bir araçtır. Bir kere benimsendiğinde doğru olan her kapıyı açacak bir anahtardır. Tek yapmamız gereken ilk adımı atmak.