İçeriğe geç

NEDEN VEDİK ASTROLOJİ?

Astroloji kısaca gezegenlerin hareketlerinin yaşamımız üzerindeki etkileridir. Astronomi yardımı ile tespit edilen gezegen ve takımyıldızlarını yorumlama sanatıdır. Makro felsefe bakış açısından ise kişinin kendini tanıma yolculuğudur.

Gezegen enerjileri evrendeki fiziki unsurları etkileyebilmektedir. Buradan anlamamız gereken şey, bu gezegen enerjilerinin sadece fiziki bedenlerimizi etkileyebildiği, ruhlarımızı etkileyemediğidir. Bu nedenle ruhsal gelişimimiz arttıkça üzerimizdeki gezegensel etkiler de azalır.

Doğum anında gökyüzündeki gezegen konumları kişinin ışınsal varlığını yani aurasını oluşturur. Zihinsel yapı şekillenir. O anki gezegen ve takımyıldız enerjileriyle harmanlanarak ruhsal oluşum gerçekleşir. Takımyıldızın enerjisiyle özdeşleşerek kişilik oluşur ve yönetici gezegeninin hayat devresiyle hayata merhaba der insanoğlu ve kader çarkı dönmeye başlar. Hayatın doğduğumuz andaki ilk devresi “Genel anlamda şanslı bir hayatım olacak mı?” sorusunun cevabını verir.

Gezegenler kişinin yapı taşlarını simgeler. Gezegenlerin farklı ev ve burçlardaki yerleşimleri insan çeşitliliğini yaratmaktadır. Astrolojinin ruhu, gezegenlerin karakterlerini anlamakta gizlidir. Kısaca astroloji, gezegen bilimidir.

Vedik Astroloji bugün dünyada kullanılan en eski yöntemdir. Kaynağı Hint yazıtları olan Veda’lara dayanır. Yaklaşık 5,000 yaşındadır. Günümüzde özellikle gelecek öngörümü ve karma konusunda en isabetli analizlerin yapılabilmesini sağlamaktadır. Vedik astroloji özellikle karma ve gelecek öngörümü konusunda eşsiz bir sistemdir. Vedik Astroloji bunun yanı sıra Batı astrolojisinde hiç bulunmayan kişinin karmik eğiliminin ne olduğunu ve bu eğilimlerin kişinin bilinç altını nasıl oluşturduğunu net bir şekilde saptar.

Bunun nedeni ise gezegen konumlarını en doğru tespit edenin Vedik Astroloji olmasıdır. Batı Astrolojisi gezegenlerin 2.000 yıl önceki konumlarını ele alırken Vedik astroloji gezegenlerin bugünkü yerlerini baz alır. Dünyamızın ekseninin eğik olması nedeni ile her yıl yörüngesinde yaşanan bu sapma nedeni ile 2.000 yıl önceki yerlerinden bugün itibari ile yaklaşık 24 derecelik bir fark yaratmıştır (Ayanamsa). Her evin 30 derece olduğunu düşünürsek birçok insanın batı astrolojisine göre bildiği burçları aslında bir önceki burca geçmektedir.

Vedik Astrolojide yaşam olaylarını detaylı bir şekilde gösteren ve “Dasha” diye tabir edilen gezegen devirleri bulunmaktadır. Böyle bir yöntem Batı Astrolojisinde bulunmamaktadır.

Burçlara gelince “Nasıl?” sorusunun simgeleridir. Bir burçta bulunan bir gezegen onun nasıl çalıştığı hakkında bilgi verir. Örn: Ay, Oğlak burcunda o kişinin duygularını belli etmeyen birisi olduğunu gösterirken, Yengeçteki yerleşimi kişiye duygusal içgüdüler verecektir.

Özetle; Vedik Astroloji  kişinin yaşam yolculuğuna dair olan şifreleri horoskopta gizlidir ve şifreler çözülür. Hayata geliş amacımız yani dharmamız bellidir. Yıldız haritası, hayatın yol haritasıdır. RUHUN YOLCULUĞUDUR. Hayat yolunda ne zaman nelerle karşılaşacağız, geçmiş, gelecek yıldız haritasında gizemli bir şekilde sembolik dille anlatılmaktadır.

Ayfer ÖZDEMİR

Bir cevap yazın