İçeriğe geç

ÖZGÜRCE SEVİN!

Sevgi şehveti aşan yüce bir var oluş halidir. O bir insanın, diğerine dayanması şeklinde değil, iki güçlü ve tek başına yürüyebilen, realiteyi tanımlayabilen ve o realiteyi birbirine bağlayan ya da onları ayrı tutan iki insan tarafından paylaşılır. O her düzeyde harika bir yoldaşlıktır.

Eğer başkasını, onun sizi daima mutlu etmesi koşuluyla severseniz, bu sevgi değil ihtiyaç olur. Eğer siz kendinizi severseniz, kimseyi koşullu sevmezsiniz. Özgürce sevmeyi öğrenin, herkesin gerçeğine, görüşüne saygı gösterin. Ve sizin gibi, aynı şeyi diğerlerinin de yapmalarına izin verin. Bu sağlandığında sevgi uzun süreli olacaktır. Siz insanları zorla değiştirmeye kalktığınızda, bir zorba ve esir edici olursunuz.  Çünkü onların kendi gerçeklerini ifade etme özgürlüklerini onların ellerinden alıyor olursunuz.

Özgürce yaşamak için, özgürce sevin. En saf ve en asil sevgi özgürlükle verilir, özgürlükle elde edilir. Siz başka herkes için yaşamaya son verdiğinizde, içinizdeki özünüz ortaya çıkar. Sevgi herkesin kendi anlayışında istediği gibi olmasına izin verir. Bizim birbirimizi sevmemizi sağlayan şey, her birimizin özgün biçimde sahip olduğumuz kimliktir.

Diğer insanların imgeleri ve beklentileri için yaşamak, ömründen vermektir. Halbuki siz bu dünyaya kendi hayatınızı ve deneyimlerinizi yaşamak için geldiniz. Mutlu olmayı istemek ve mutluluğun için adımlar atmak normaldir. Bunun ille de birileri tarafından onayına ihtiyaç duymak, varlığının güç ve kudretini başkasına teslim etmen demektir.

Sevin ama ilişkinizin gelişiminizi, ilerlemenizi engellemesine izin vermeyin. Gelişip güçlenmeye devam edin.  Birilerinin gözünde değer kazanmaya haklı olmaya çalışmayın.  Çünkü onların sizinle ilgili açıklamaları yargılamaları, sizi nasıl algıladıklarına bağlı olacaktır. Çünkü insanlar neye inanırlarsa, onu deneyimleyecektir. Sizin için koydukları etiket neyse, buna maruz kalıp haklılıklarını yaşayacaklardır. Bunu onlar istemiştir, siz değil. Bu sebeple siz kendiniz olmaya devam etmelisiniz. İşte insanın kendini gerçekten bilmesi tanıması, ruhundaki suçluluk, nefret, ağırlık hislerini siler götürür ve ilişkilerini de özgürce yaşamasına izin verdirir.

Kimse kimsenin hayatını kendisine tekrar bahşemedez. Doyum yaşayamadığın birlikteliği, senin çektiğin sancıları görmelerini bekleyemezsin.  Kimsenin senin gerçeklerini önemseyeceğini ve öncelikli kılacağını zannetmemelisin. Çünkü o da kendi varlığının zevk ve mutluluğunu düşünüyor olacaktır. Herkes kendi varlığından, kendi varlığının gerçeklerinden görmek ve davranmak ister bu çok doğaldır. İnsan doğası buna yatkındır. Eğer müdahale edilmesine izin verecek kadar zayıfsan, o zaman değerlerini ve varlığını tekrar gözden geçirmelisin.  Zira bu sevilip sevilmediğini hak etmenle, yani kendini sevmenle alakalıdır. Varlığı ile buluşan ve hayatı hissederek yaşayanlar bunun ne demek olduğunu iyi bilirler. Kendinizden kendinizi mahrum etmeyin. Başkasının varlığının bir parçası ya da düşüncelerinin yansıması olmayın.

Özgürce sevmeyi öğrendiğinizde, herkesin gerçeğine ve görüşüne saygı gösterdiğinizde, sevgiler uzun süreli olur. Sevgi birleşmesi yaşayın. Cinsiyetlerin olmasının, yani erkek ve kadının olmasının nedeni onların birleşmeleri ve bu süreçte yarattıkları şeyden zevk almalarıdır. Başlarken hissettiğiniz sevgiyi, başka sebeplerle en arkaya ittiğinizde hatta unuttuğunuzda, sonra hayatınıza bunları hatırlatan biri olduğunda kopmalar yaşarsınız. İki tarafın içtenlikle sahip olduğu tutku, çoşku ve sevgi birliğinin bozulmasına değecek herhangi bir ev, eşya ve yaratım yoktur. Sevdiğinin kollarında erkeğinin erkek olmasına, kadınının kadın olmasına izin vermelisin.

Hayatınızın en önemli şeyini bulun ki hayat boyunca asla yalnızlık, terk edilmişlik ya da mutsuzluk yaşamayasınız. Bir kadın olmayı öğrenin. Bir erkek olmayı öğrenin. Yaşadığınızın ve birlikteliğinizin tadını çıkarın. Kontratlı ilişkiler yaşamayın. Koşullu sevgiler içerisinde kendinizi kandırmayın. Sevgi bir arzudur. Sevgi bir şefkattir. Sevgi yücelişin tanımıdır. Birlikte olmak adına sev. Başka türlüsü seni mutsuz edip üzecektir. Sevginin tüm duyumlarını kendi varlığınızda, varlıklarınızda arayın. Ruhunuzla bu doyumu hissedin.

Eğer aranızda iyi niyet yoksa, uzlaşma yoksa, anlayış ve özgürlük yoksa, sevgi yoksa, birlikteliğiniz anlamını yitirmiş demektir. Hayatın seni daima bekleyen sevinçlerini bulmana izin ver. Geçmişe tutunma, acı çektirme kendine. Sevgi başkasının kalbinde doğmaz. O sizin kalbinizde doğar. Sevebildiğiniz, sevme kapasitesine sahip olduğunuz için mutlu olun. Gözlerinizdeki sevinci aynaya her baktığınıza görün. Hayat yaşam coşkusudur, akıp gitmelidir. Sizi durduran, yoran, aşağı çeken, mutsuz eden birlikteliklere tutunmak, öz varlığınızın buraya geliş amacınızı  öldürür. Ölümü seçmek te bir seçim tabi.

 

AYFER ÖZDEMİR

Uluslararası Nlp ve Profesyonel Yaşam Koçu

Bilinçaltı ve Kişisel Gelişim Uzmanı

Astroloji Danışmanı

 

Bir cevap yazın