Resim Analizi - Ayfer ÖZDEMİR - Yaşam Fısıltısı

Resim Analizi

Gün içerisinde birçok kelime kullanabiliriz. Bu kelimeler ansızın ya da düşünerek seçilmiş kelimeler olabilir. Bazen kelimeler susar. Kelimelerin sustuğu anda kendimizi ifade etmek için farklı yollar arayabiliriz.

Çocuklar ise kendilerini bazen kelimeler ansızın çıksa da ya da düşünerek kelimeleri seçse de kendilerini tam olarak ifade edemeyebilir. Çevresindekileri nasıl algıladığını, ona nasıl davrandığını ya da renklerin anlamlarını bilerek seçemeyebilir. Bu yüzden çocuklarla iletişim kurmanın yollarını yaratıcı bir şekilde düşünmemiz gerekmektedir. Çocuklarla iletişim kurabileceğimiz birçok yolun içerisinde resim de yer almaktadır.

Resim, çocukların  iç dünyasının ifade biçimi ve zihinsel yapısının yansımasıdır. Çocuklar kendilerini yetişkinler gibi ifade edemezler, bu nedenle de onlarla iletişim kurmanın yollarından biri de resimdir. Onların yaptığı resimler, biz yetişkinler için bir nevi iletişim kurma yöntemidir.

Resimler analiz edildikleri takdirde çizen çocuk hakkında ayrıntılı bilgi verir..Çocuk çoğu zaman çizdiği resimle annesine olan sevgisini anlatırken, çoğu zamansa babasından kendisine sarılmasını beklediğini söyler. Kimi zaman şiddet gören ya da azarlanan ama bunu kimseye anlatamayan çocukların resimleri birçok mesaj içermektedir.

Çocuklar çizdikleri resimler ile dünyayı nasıl algıladıklarını bizlere yansıtmanın yanı sıra gelişimsel dönemleri hakkında de bizlere bilgi vermektedir. Çocuğun fiziksel, bilişsel, duygusal gelişimleri dair; dünyayı nasıl algıladıklarına dair; çevrenin onlar üzerindeki etkisine dair ipuçları vermektedir.

Boşanmalarda, travmalarda, üzüldükleri ya da kızdıkları noktalarda iletişim kurulamadığında bu yöntem çocuklar için eğlenceli, yetişkinler için ise bilgi verici olmaktadır. 4 yaş ve sonrası bu terapiye dahil olunabilir.

Resim analizi, günümüzde çocuklarda yaygın olarak kullanılmanın yanı sıra yetişkinlerde kullanılabilmektedir.