İçeriğe geç

SORULAR HAYATINIZI DEĞİŞTİRİR!

Kişisel Gelişim - Ayfer ÖZDEMİR

Öğrenmenin, ilerlemenin en iyi yolu soru sormaktır. Rastgele sorular neden ben soruları değil, yapıcı çözüm sağlayacak sorular.

Soru bile doğru şekilde sorulduğunda katkı sağlar unutmayalım lütfen.  Hayatınız hakkında ne kadar doğru soru sorabiliyorsanız hayatınız hakkında o kadar farkındalık sahibi olursunuz. Nerede olduğunuzu bilmeden farketmeden nereye doğru gitmeniz gerektiğinizi de bilemezsiniz zira. ”Sorgulanmamış yaşam, yaşamaya değmez.” diyen Sokrates, “Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, gittiğiniz yolun bir önemi yoktur.” diyen Lewis Carroll ve “Sorularınızın kalitesi, hayatınızın kalitesini belirler” diyen Tony Robbins altını çizmişlerdir bu konunun.

Hayatınızda bir şeylerin eksik olduğu, yolunda olmadığı hissine kapıldınız mı? Ya da ne yaparsanız yapın sürekli bir mutsuzluk ve boşluk hissine sürükleniyor duruyor musunuz?  Bu normal mi diye soranlara diyebilirim ki, her bugününüz dün ile aynı ise, tipik bir rutinden ibaretse hayatınız, sürekli aynı mekanlar aynı yüzlerse gördükleriniz, eee tabiki normal derim.

Yaşama sevincini beslemeden, enerjini kimlere ve nelere savurduğunu bilmeden, otomatikleşmiş bir hayat belli bir süre sonra sizi pençesine alacaktır elbet.  Bu boşluk hissine şükredin, zira hayat size sinyal veriyor kendine gel diye. Yardımcı olmak için sizi dürtüyor sevinin lütfen. Zira dikkate almazsanız sonraki durakta uyarı daha sert gelecek benden söylemesi.

Öyleyseeeee bu durumda kendimizle baş başa oturup kısa bir sohbetin, sorgu sualin vakti gelmiş demektir. Zira yeni başlangıçlar yapmak hayatına anlam katmak isteyenlerin kendiyle yüzleşmesi ve ne istediğini bilmesi öncelikli koşuldur.

İnsanın hayatını kontrol etme becerisi, hayatını yönetme becerisi ile olur. Bunun kalitesini de belirleyen seçimlerimizdir… Farkındalığınızın yüksek, enerji ve neşenizin bol olduğu günler dilerim.

Ayfer ÖZDEMİR

Bir cevap yazın