İçeriğe geç

UYKU HİJYENİ

Ayfer ÖZDEMİR, 26.12.2020 günü Beyaz TV İyi ki varsın programı çekimlerinden

Hem zihinsel hem de fiziksel sağlık üzerinde önemli etkileri bulunan uyku, güçlü bir bağışıklık sistemi için de oldukça önemlidir. Sağlıklı bir uyku düzeni, bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sürdürmesi için destek oluşturur. Uykunun bağışıklık sistemi üzerinde bu denli etkili olmasının en önemli nedeni bedensel dinlenmeyi sağlamasıdır.

Uyku beynin aktif bir sürecidir. Sağlıklı beslenme ve egzersizin yanında uykunun sağlık üzerindeki etkisi çok fazladır. Birçok fizyolojik görev uykuda hızlanmaktadır. Kişinin sağlıklı kalması ve en iyi şekilde yaşamını sürdürebilmesi için gereken yaşamsal bazı görevler yalnızca uyku sırasında yerine getirebilir. Uyku bilinenin aksine beynin pasif değil aktif bir sürecidir.

Uykunun normal bir şekilde başlatılması, devam ettirilmesi ve sonlandırılması beynin normal işleyen fizyolojik süreçlerini gerektirmektedir. Uyku ortalama 8 saatlik bir süreçtir. Uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişebilir. Kimileri 6 saat uykuyla sağlıklı hisseder, kimileri de 10 saat uyumak zorunda olduğunu düşünür. Kişinin 6-10 saat dışında bir uyku dilimi varsa uyku problemi olabilir.

Uyku bozuklukları hipertansiyon, diyabet, obezite, bağışıklık sistemi hastalıkları ve diğer kronik hastalıkların oranını da arttırmaktadır. Yaşa bağlı olarak uyku süreleri değişkenlik gösterir.  Örneğin yenidoğan bebekler belli bir yaşa kadar sık sık uyumaktadır. Yaş ilerledikçe gündüz uykuları olmaz, sadece gece uyunur. Kişi yaşlandıkça tekrar bebeklik dönemine benzer bir uyku sürecine girer.

Bunların önüne geçebilmek için uyku hijyeni sağlayabilirsiniz. Farklı geldi değil mi? Uyku hijyeni de ne demektir diyenleriniz olmuştur mutlaka. Uyku hijyeni için önemli noktalar şunlardır:

  • Akşamları fazla yemek yenmemeli, uykudan 2-3 saat öncesinde beslenme bırakılmalıdır.
  • Vücutta potasyum değerleri dengede tutulmalıdır.
  • Zamanında yatmaya dikkat edilmelidir. Mümkünse aynı zamanda yatma tercih edilmelidir.
  • Uyunacak ortam temiz olmalıdır.
  • Ortam ışık, sıcaklık ve havalandırma açısından uygun olmalıdır. Yatak odası tamamen karanlık olmalı, sabah zamanında uyanabilmek için güneşin doğuşu ile birlikte odanın aydınlanacağı şekilde pencere ve perde düzeni oluşturulmalıdır.
  • Gece uykusunun kesintisiz olması, uyku verimliliği açısından çok önemli olan bir diğer unsurdur. Bu nedenle uykuda kesintiye neden olacak tuvalet ihtiyacının önlenmesi için yatmadan önce çok fazla su veya içecek içilmemeli, yatak odası için evin en az gürültü alan odası tercih edilmeli, sabah saatlerinde alarm erteleme davranışından kaçınılmalıdır.
  • Odada telefon, tablet, televizyon gibi aletler bulundurulmamalıdır.
  • Yatak, yorgan gibi materyaller kişiye ergonomik açıdan uygun olmalıdır.
  • Uykudan önceki süreçte kafein, gazlı içecekler, çay ve alkol alınmamalıdır.
  • Gündüz uykunuz varsa 45 dakika aşılmamalıdır.

Bu şartlar sağlanmasına rağmen yine de uyku problemleri yaşanıyorsa vakit kaybetmeden bir nöroloji uzmanına başvurmanız en doğru seçim olacaktır. Unutmayalım ki sağlıklı uyku da kişinin sağlıklı gelişimi de kişisel gelişim maddelerinden  biridir.  İnsan bütünüyle gelişir ve ilerler.

AYFER ÖZDEMİR

Uluslararası Nlp ve Profesyonel Yaşam Koçu

Bilinçaltı ve Kişisel Gelişim Uzmanı

Bir cevap yazın